Sprawdź, czy jesteś na białej liście

Dział: Aktualności
Czytany 3298 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów jest już dostępna tzw. biała lista podatników VAT. Wykaz zawiera dane podatników VAT, informacje o ich rejestracji oraz numery rachunków bankowych.

Jeżeli po 1 stycznia 2020 roku zapłacisz swojemu kontrahentowi kwotę powyżej 15 tysięcy zł na inny rachunek bankowy, niż podany w wykazie, nie będziesz miał prawa zaliczenia pełnej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli kontrahent nie zapłaci należnego podatku VAT od transakcji, będziesz solidarnie z nim odpowiadać za zaległości.

Wprawdzie do końca 2019 roku dokonanie płatności na inny, niż wskazany w wykazie rachunek bankowy nie jest obarczone sankcjami, jednakże warto na białą listę zajrzeć już dziś. Przedsiębiorcy zgłaszają wiele uwag i nieprawidłowości w działaniu wykazu. Istnieją problemy z weryfikacją kontrahentów, którzy byli w przeszłości czynnymi podatnikami, ale zostali przez fiskusa wyrejestrowani. Zdarzają się sytuację, gdy pozyskane z wykazu dane nie są spójne z danymi wynikającymi z dokumentacji podatnika.

Najważniejszą zgłaszaną do tej pory nieprawidłowością jest jednak brak wszystkich podanych przez przedsiębiorców fiskusowi rachunków bankowych. Ministerstwo Finansów zapewnia, iż do końca roku wykaz jest traktowany testowo i resort robi wszystko, aby doprowadzić go do pełnej funkcjonalności.

Wykaz dostępny jest pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Do wejścia w życie przepisów mamy jeszcze cztery miesiące, może jednak nie warto czekać do ostatniej chwili i warto sprawdzać kontrahentów na bieżąco, sygnalizując im zauważone nieprawidłowości. W pierwszej kolejności radzimy jednak, aby na białej liście VAT sprawdzić w pierwszej kolejności dane własnej firmy.

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu
Więcej w tej kategorii: Nowa firma w Inkubatorze CEW »
Eksperymentarium

Śniadania biznesowe

Konferencje, szkolenia, targi itp

Zielony Tydzień Zawodowca

Zielony Tydzień Zawodowca

12 Lut 2024 Konferencje i szkolenia

Bezpieczna praca i środowisko

Bezpieczna praca i środowisko

23 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

Konsultacje dla klimatu

Konsultacje dla klimatu

19 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

CEW na Facebooku

Biuletyn Informacji Publicznej
 

O projekcie

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Więcej

Na stronie

Odwiedza nas 594 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

  • ul. Piłsudskiego 30 a,
    89-620 Chojnice
  • +48 52 334 44 50
  • +48 52 334 44 51