Jak załatwić sprawę w urzędzie przez Internet

Dział: Aktualności
Czytany 2807 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W związku z zagrożeniem koronawirusem w Polsce zachęcamy do ograniczenia swoich wizyt w urzędach i załatwiania swoich spraw drogą elektroniczną. Jest to również o wiele wygodniejszy i szybszy sposób, oszczędzający czas.

Aby móc elektronicznie załatwiać sprawy w Urzędzie należy założyc konto e-Puap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). W celu załatwienia sprawy urzędowej przez Internet musisz móc podpisać dokument elektroniczny. Jeśli nie masz podpisu elektronicznego - możesz bezpłatnie założyć profil zaufany.

Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie) oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

Zalety elektronicznego załatwienia spraw:
• Załatwić sprawę z każdego miejsca (wystarczy dostęp do Internetu)
• Poza godzinami pracy urzędów
• Brak podpisu ręcznego- do podpisu wystarczy bezpłatny profil zaufany
• Usługa bezpłatna
• Możliwość załatwienia sprawy w wielu urzędach
• Odbiór i wysyłka urzędowej korespondencji (urzędowe potwierdzenie odbioru- ważne tak samo jak awizo)
• Sprawdź status spraw i wniosków

Jak założyć e-PUAP?
1. Wejdź na epuap.gov.pl
2. Zarejestruj się
3. Wypełnij krótki formularz
4. Podaj PESEL- automatycznie potwierdzisz wniosek
5. Zaloguj się na założone konto

Aby móc zacząć korzystać z ePUAPu, można udać się do punktu potwierdzającego tożsamość (np. ZUS) z dowodem osobistym, albo - do czego zachęcamy:

Loguj się do ePUAP za pomocą internetowego konta bankowego

Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Profil zaufany wykorzystuje do identyfikacji tylko podstawowe informacje: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL. Za pomocą konta bankowego złożysz profil zaufany od ręki, bez wychodzenia z domu.
Profil zaufany możesz także potwierdzić na pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej.

Jak założyć profil zaufany
Sprawdź, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię albo wejdź na stronę profilu zaufanego.
Zaloguj się na swoje konto bankowe.
Wyszukaj formularz zakładania profilu zaufanego.
Czytaj uważnie informacje przekazywane podczas procesu rejestracji.
Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania przez system tego banku.

Jakie sprawy w urzędzie możesz załatwić przez Internet?

Coraz więcej spraw możesz załatwić przez internet, bo coraz więcej urzędów udostępnia swoje usługi na platformie ePUAP. Są to między innymi:
samorządy, w tym urzędy gminy – złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców,
USC (urzędy stanu cywilnego) – uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,
ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,
NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
US (urzędy skarbowe) – sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,
KRK (Krajowy Rejestr Karny) – pobierz zaświadczenie o niekaralności,
UP (urzędy pracy) – zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,
Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych – sprawdź swoje dane i dokumenty,
inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne – zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

 

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu
Eksperymentarium

Śniadania biznesowe

Konferencje, szkolenia, targi itp

Zielony Tydzień Zawodowca

Zielony Tydzień Zawodowca

12 Lut 2024 Konferencje i szkolenia

Bezpieczna praca i środowisko

Bezpieczna praca i środowisko

23 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

Konsultacje dla klimatu

Konsultacje dla klimatu

19 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

CEW na Facebooku

Biuletyn Informacji Publicznej
 

O projekcie

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Więcej

Na stronie

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

  • ul. Piłsudskiego 30 a,
    89-620 Chojnice
  • +48 52 334 44 50
  • +48 52 334 44 51